FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu OKTAY ÜST / Biyografepe / Biyografiler / Lazuri.Com
 

  Uyari: Bu sayfada Lazca sözcükler için "Alboni Font"(yazı karakteri) kullanılmıştır. "Windows \ Fonts" dizininde Alboni Font olmayanlar karakterleri yanlış görecektir. Bunun olmaması için Windows\Fonts dizinine [Alboni Font'u buradan yükleyebilirsiniz]. Ayrıntılı bilgi için Lazuri Font ya da LazuriPC sayfamızı okuyunuz.


OKTAY ÜST
 

Oktay Üst1980'de dünyaya gelen Oktay Üst Atina(Pazar)'nın Xunar(Aktas) köyündendir.
İlk çocukluk yıllarında ünlü kemençe virtiyözü merhum Ahmet GÜNGÖR'ün kemençesinden ninniler ve Lazca ezgiler dinleme şansına sahip oldu.

İlerleyen yıllarda köylüsü olan, ses ve bağlama sanatçısı Emine ÖZGÜRBÜZ'den aldığı eğitimle müzik hayatına başlamış oldu. Daha sonra üzerinde yoğunlaştığı kemence ile çeşitli grup ve sanatçılara eşlik etti.

Oktay ÜstSalkım Söğüt I albümünde vokal olarak yer aldı. 2002 yılında Dicle Üniversitesi Devlet Konservatuarına girdi. Aynı yıl TRT Diyarbakır Bölge Müdürlüğü'nün açmış olduğu akit'li kemençe ve kabak kemane sınavını da kazanarak 3 yıl boyuca okul eğitimiyle birlikte TRT'nin çeşitli televizyon ve radyo programlarına katıldı.

1999 yılından itibaren kendi derlediği ve bestelediği türküler üzerinde çalışmalar yapmaktadır.

Şimdilerde doğal sesler üzerine yoğun olarak çalışmalar yürüten Üst, değirmen sesini aranjelerde kullanmak ve doğada varolan sesler ile ezgileri hayata geçirmeye çalışmaktadır. Laz müziğinin hak ettiği yere taşınmasında üzerlerine düşen görevleri yerine getirme çabası içindeki genç müzisyenlerimizden olan Üst, sık sık, kayıtlar ve derlemeler yapmak üzere memleketine gitmektedir.

Oktay Üst, Laz kültürünün unutulmaya yüz tutmuş şarkılarını yarınlara taşıma uğraşında…

 

Oktay Üst hakkında daha azrıntılı bilgiye resmi sitesinden ulaşabilirsiniz:
www.oktayust.com

 

Lazuri.Com / 03.02.2007

 


..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2024 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.