FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Kayadeniz'e hoş geldiniz! / Lazuri.Com
 

DAVALAR SÜRÜYOR,
BAŞBAKAN KARADENİZ SAHİL YOLUNU AÇIYOR

Kayadeniz'e hoş geldiniz!

Karadeniz Sahil Yolu Başbakan tarafından 7 Nisan'da sahil dolgusuna direnen Ordu'da açılıyor. Başbakan'ı çevreciler "Kayadeniz'e hoş geldiniz" pankartıyla karşılayacak

Şükran Özçakmak - İstanbul

Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak'ın "namus belası" ve "akılsız proje" olarak nitelendirdiği, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın "sellerde etken" itirafıyla hatalı bulduğu, Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe'nin ise "Yapanın elleri kırılsın" dediği Karadeniz Sahil Yolu, inşaata karşı direnişin başarıya ulaştığı yer olan Ordu'da açılıyor.

Açılışın ardından Karadeniz'i otobüsle dolaşarak Artvin'e gitmeyi planlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı yol boyunca ellerinde "Kayadeniz'e hoş geldin! iz" pankartı taşıyan çevreciler karşılayacak.

Erdoğan'ın cumartesi günü saat 12.00'de açılışını yapacağı Karadeniz Sahil Yolu Bolaman Geçişi, Karadeniz'de dolgu yapılmayan tek yer. Çevrecilerin ve bilim adamının yoğun itirazları sonucunda yol Bolaman'da güneye kaydırıldı ve inşaat maliyeti de üçte bir oranında düştü.

Yolu, kıyı dolgusuyla 42 kilometrelik Bolaman Burnu'nu dolaşarak yapmayı planlayan Karayolları, bilim adamlarının önerisi ve vatandaşın direnişiyle projeyi güneye kaydırdı. Yol 42 kilometreden 27.6 kilometreye düştü, süre de 60 dakikadan 15 dakikaya indi. Dağlar delinerek, dereler köprülerle aşılarak inşa edilen bu yolun toplam maliyeti 411.51 milyon dolar oldu.

Bu yol deniz dolgusuyla yapılsaydı maliyet yaklaşık 1.2 milyar dolar olacaktı. Bolaman-Perşembe yolu üzerinde 18 kilometresi düz yol, toplamı 4.5 kilometre uzunluğunda köprüler ve 4.6 kilometre uzunluğunda tünel geçişleri bulunuyor.

"Karadeniz'in kara günü"
Karadeniz Sahillerini Koruma Platformu Sözcüsü Hasan Özkazanç, yola değil kıyı dolgusuna karşı oldukları için mücadele veren çevreciler tarafından alınan karar gereği, açılışın yapılacağı 7 Nisan tarihini bundan böyle her yıl "Karadeniz'in kara günü" olarak anma kararı aldıklarını belirtti. Özkazanç şöyle konuştu:
"Yargının ağır işlemesi ve idari yargı kararlarını uygulatacak bir mekanizma olmaması nedeniyle Karadeniz'i kaybettik. Kamu kaynaklarını denize döktük. Başbakan'ın açılış yapacağı Bolaman, tünellerle geçişin daha ucuz olduğunun kanıtı. Başbakan bu açılışı gelsin halen hukuk mücadelesi verilen yerlerde yapsın. Karadenizli denizini kaybetti, müteahhitler zengin oldu. 19 yıl önce yapılan yanlıştan bu hükümet de dönmedi."

Mitingin düzenleneceği Ordu, Karadeniz'de dolgu yapılmayan tek il. Kıyı dolgusuyla yol inşasına karşı çıkan Ordulular 1994'te başlayan eylemlerle "Yola değil, kıyı dolgusuna karşıyız" diyerek 20 bin kişiyle sokağa döküldü. Sonunda yolun, sahil kıyısından değil güneyden geçirilmesi için Karayolları'na geri adım attırdı.

Çevrecilerin, "Artık Kayadenizlisiniz, hayırlı olsun" pankartlarıyla Başbakan'ı karşılamaya hazırlandığı Giresun'da ise eylemler sonuçsuz kaldı. Tirebolu ilçesi çevrecilerin başvurusuyla sit kapsamına alındı.

Mücadele hâlâ devam ediyor, ama yol bitti Hukuk mücadelesiyle yolu engellemeye çalışan Trabzon, Rize ve Artvin'de açılan davaların sürmesine rağmen inşaat tamamlandı.

Trabzon Bölge İdare Mahkemesi'nin 'planlama ve şehircilik ilkelerine, imar ve kıyı mevzuatına, kamu yararına aykırı' bularak iptal ettiği Tünel-Havaalanı arası Trabzon sahil geçişi imar revizyon planı, Trabzon Belediyesi tarafından yeni bir projeymiş gibi Belediye Meclisi'ne sunuldu. Meclis tarafından kabul edilen plana karşı çevrecilerin yaptığı itiraz, aynı mahkeme tarafından reddedildi.

Çevreciler, bu kez de kendi kararına uymayan mahkemenin kararına itiraz etti. Arhavi, Fındıklı ve Ardeşen'de, davaların açılmasından bu yana 2 yıl geçmesine karşın henüz bilirkişi incelemesi yapılmadı.

Özak'tan Karadeniz provası

ÖMÜR AVCI DHA
Bayındırlık ve İskân Bakanı Faruk Özak, yarın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılacak olan Karadeniz Sahil Yolu'nun Trabzon-Sarp kesimini gazetecilere tanıttı.

Trabzon'un Arsin ilçesinden gazetecilerle Sarp'a doğru yola çıkan Özak şöyle dedi: "Karadeniz Sahil Yolu 542 kilometre uzunluğunda ve 42 kilometre yan yollar var. Bu yol üzerinde bulunan Araklı tüneli, Tirebolu tüneli ve Gülburnu viyadüğünü hizmete açamıyoruz. Ancak kalan kısımların tamamını hizmete açacağız. Bu yolda emeği olan çok insan var. Tüm bakanları, başbakanları açılışımıza davet ediyoruz."

Bakan Özak, eski başbakanlardan Mesut Yılmaz'ı telefonla arayarak açılışa davet etti. Özak, daha sonra Of-Hayrat kavşağında gazetecilerle birlikte poz verdi.

Kaynak 1: KSKP(Karadeniz Sahillerini Koruma Platformu)
Kaynak 2: Milliyet

Lazuri.Com - 06.04.2007..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.