FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Kepçe Hukuku - Hukuk Hiçe Sayılıyor / Milliyet - Hürriyet / Lazuri.Com

Kepçe Hukuku! (Aksu)

Kepçe hukuku
Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Karadeniz Sahil Yolu'nun Rize Fındıklı'daki Aksu geçişi inşaatının başlaması yöre halkını isyan ettirdi. Aksu Muhtarı Kazım Özçiçek yol inşaatının sürdürülmesi üzerine Fındıklı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

RİZE' nin Fındıklı İlçesi'nde, Trabzon İdare Mahkemesi'nin yürütmeyi durdurma kararına rağmen Karadeniz Sahil Yolu inşaatının yeniden başlatılması yöre sakinlerini ayağa kaldırdı. Aksu Mahallesi sakinleri sahilde yaptıkları basın açıklamasında hukukun çiğnendiğini belirtti. Ancak inşaat çalışmaları, basın açıklaması sırasında bile tüm hızıyla sürdü.

Fındıklı Belediye Meclisi, Karayolları'nın Aksu geçişine kıyı dolgusuyla yol yapılması yönündeki teklifini kabul etmişti. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu da sit kapsamındaki yola izin vermişti. Ancak, Avukat Cihan Eren'in açtığı davalar üzerine, Trabzon İdare Mahkemesi bu kararları iptal etmişti.

EYLEM YAPTILAR
Buna rağmen yolun yapımına yeniden başlanması Aksu Mahallesi sakinlerini ayağa kaldırdı. Aksu Mahallesi sahilinde toplanan yaklaşık 50 kişi, sahil yolu yapımını protesto etti. Eyleme, Aksu Mahallesi Muhtarı Musa Kazım Özçiçek ile Fındıklı Belediyesi eski Başkanı Gürhan Süleymanağaoğlu da katıldı. Muhtar Özçiçek, Trabzon Bölge İdare Mahkemesi'nin, 3'üncü derece sit kapsamındaki Aksu geçişine kıyı dolgusuyla yol yapılmasını onaylayan Fındıklı Belediye Meclisi kararıyla, sit olmasına rağmen kıyı dolgusuna olur veren Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu kararını iptal ettiğini vurguladı.

SUÇ DUYURUSU
Özçiçek, Karayolları 10'uncu Bölge Müdürlüğü'nün bu karara itiraz ederek dosyayı Danıştay'a götürdüğünü söyledi. Muhtar Özçiçek, mahkemenin iki ayrı yürütmeyi durdurma kararına rağmen yol inşaatının sürdürüldüğünü ifade ederek, Fındıklı Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyledi ve şöyle devam etti: "Karayollarını tecavüzcülere peşkeş çekenlerin hesabını sorsunlar. Gelecek kuşak, şimdi bizi yönetenleri yargılayacak. Hukuk yoksa vicdanen yargılayacaktır. Karadeniz sahilleri hiç uğruna yok ediliyor."

İşte o kararlar

  • 2002'de Fındıklı şehir geçişi sahile kaydı. İdari Mahkeme projeyi iptal etti, Danıştay da onayladı.
  • Fındıklı Belediyesi imar planını değiştirip projeyi onayladı. Trabzon idare Mahkemesi kararı esastan iptal etti, temyizi sürüyor.
  • 5 Aralık 2005'te bölge SİT kapsamından çıkarıldı. İptal davası sürüyor.
  • Karayolları dolgu imar planı talep etti ve bakanlık kabul etti. Bu karar askıya çıktı ve itirazlar yapılıyor.

Basın toplantısında bile makineler çalıştı
KARADENİZ Sahil Yolu'nun yapımı, yasal durdurmalara karşın, tüm hızıyla sürüyor. Mahkeme kararlarını kulak arkası eden yöneticilerin talimatları doğrultusunda dev iş makineleri, toprağı kazıyor, denizi dolduruyor, doğanın tüm dengesini altüst ediyor. Yöre sakinleri basına bu konuda açıklamalar yaparken bile iş makineleri pervasız bir tutumla çalışmalarını sürdürüyor.

Muhammet KAÇAR

 

Hukuk hiçe sayılıyor
KARADENİZ Sahil Yolu Fındıklı-Aksu geçişiyle ilgili mahkemenin üç ayrı iptal kararına rağmen inşaat yeniden başladı. İptal edilen Aksu geçişine kıyı dolgusuyla yol yapılması dava dosyaları Karayolları 10. Bölge Müdürlüğü' nün itirazı nedeniyle ! halen Danıştay'da. Yol projesinin iptali ile sonuçlanan ve Danıştay temyiz aşaması da sonuçlanmış bir başka davada da proje iptal edilmiştir. Karayolları Genel Müdürlüğü, bu iki mahkeme kararını gizleyerek tekrar Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Teknik Araştırma ve Uygulama Genel Müdürlüğü'ne başvurarak bu alan için Dolgu İmar Planlarının onaylanmasını talep ederek, yeniden Dolgu İmar Planı onaylatmıştır. Bu planlara yapılan itirazlar henüz sonuçlanmadığı için plan kesinleşmemiştir. Ayrıca planın iptali için Danıştay'da açılan dava devam etmektedir.

Açık mahkeme kararlarına karşı, iptal edilmeyen dolgu planları dayanak göstererek inşaatı başlatan ve yargı kararlarını yok sayan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz.

Yalçın BAYER ybayer@hurriyet.com.tr
Kaynak: Hürriyet

 

Milliyet Gazetesinden Şükran Özçakmak ve Türker Karapınar dan derlediğimiz konuyla alakalı diğer haber başlıkları;

Lazuri.Com

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.