FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Karadeniz'de yol seferberliği / Star Gazetesi / Lazuri.Com

Karadeniz’de yol seferberliği

Karadeniz Sahil YoluDoğu Karadeniz Sahil Yolu inşaatında yapılan hukuksuzluk karşısında örgütlenen Karadenizliler panelde buluştu. Bir çok biliadamı, sanatçı ve dernek başkanının katıldığı panelde tahrip olan doğayı kurtarmak için bir dizi eylem planı geliştirildi...


KARADENİZLİLER, Doğu Karadeniz Sahil Yolu inşaatında yapılan hukuksuzluk karşısında örgütlendi. İstanbul’da panel düzenleyen Karadenizliler binlerce yılda oluşan kıyıları ve tahrip olan doğayı kurtarmak için ‘Güney Yolu Kuşaklama Projesi’ni hayata geçirmek amacıyla bir dizi eylem planı geliştirdi. Panele bilim adamlarının yanı sıra Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş, ilçe dernek başkanları, Karadenizli sanatçı Birol Topaloğlu, Kazım Koyuncu, Karadeniz FM sahibi Zihni Cinan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 • ALINAN EYLEMLER

  PLANLANAN eylemlere göre, Karadenizli sanatçılar şarkıları ve klip çekimleriyle, yol adı altında yapılan doğa katliamına dikkat çekip halkı, konserlerle bilinçlendirecek. İşsizliğe mahkum edilmekle korkutulan halka bire bir ulaşılıp bilgilendirme yapılacak. Bölge halkı çözüm bulamazsa, sorun Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne götürülecek.

 • ‘HUKUK EZİLİYOR’

  PANELE katılan bilim adamlarının projeyle ilgili ortak görüşü şöyle: ‘Projesi hazırlanmadan inşaatına başlanan bu yol Anayasa’ya, Kıyı Kanunu’na, İmar Kanunu’na, ÇEV (Çevre Etki Değerlendirmesi) Yönetmeliğine aykırı. Hukuk, Karadeniz yolunda eziliyor. Buna izin verilmemeli. Yol, güneyden geçmeli. Alternatif proje hazır ve bunu geliştirmek için geç değil.’

 • ‘HALKI KORKUTUYORLAR’

  ALTERNATİF Güney Projesi’nin uygulanması için hukuk savaşı başlatan Arhavi Belediye Başkanı Musa Ulutaş, ‘Yol bittiğinde halk 5 metre kot farkı ile karşılaşınca doğruyu görmüş olacak. Ama iş işten geçecek. Mahkeme, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Yüz metre kaydırma ile yeni proje hazırladıklarını söyleyerek, inşaatı yeniden başlattılar. Belediyenin koyduğu mührü 6 kez söktüler’ dedi.

 • ‘KABUL ETMİYORLAR’

  KENDİ projelerinin Karadeniz’i kurtaracağını söyleyen Ulutaş, ‘Denize dokunmadan, şehrin 1.5 km güneyinden yani arkasından geçen bu yol 8.5 km uzunluğunda. Deniz doldurularak yapılan Kuzey Projesi ise 500 metre daha kısa ama daha pahalı. Dolgu yoldan daha düşük maliyetli olan bu projeyi anlatıyoruz ama kabul etmek istemiyorlar’ diye konuştu.

  15.12.2004 Star Gazetesi

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.