FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Karadenizliler devletten özür bekliyor / Ulaş Tosun - Sesonline / Lazuri.Com

Karadenizliler devletten 'özür' bekliyor!

Geçen yüzyılın en büyük felaketlerinden sayılan Çernobil faciasının yıldönümde düzenlenen sempozyumda, 'Türkiye devletinin ihmalinin sonucu ağırlaştırdığını' söyleyen Karadenizliler devletten 'resmi özür' bekliyorlar.

Trabzon Dernekleri Birliği tarafından İstanbul Ticaret Odası'nda düzenlenen ''Çernobil ve Hasta Hakları'' isimli panelde konuşan ve kazadan en çok etkilenen aileler arasında bulunan Giresun Dernekleri sözcüsü Halil İbrahim, devletin faciayı küçümseyerek insanları kandırdığını ve ekranlardan yapılan 'tehlike yoktur' açıklamalarından dolayı özür dilemesini istedi. Panele yöre temsilcilerinin yanısıra bir çok öğretim görevlisiyle kendisi de kanser hastalağına yakalanan sanatçı Kazım Koyuncu ve Volkan Konak da katıldı.

Ukrayna'nın Kiev kenti yakınlarında bulunan Çernobil Nükleer Santrali'nde 26 Nisan 1986 yılında meydana gelen ve 16 ülkeyi etkileyen kazanın 19. yıldönümde düzenlenen sempozyumda, facianın Türkiye'de her geçen gün artarak hissedilen etkilerine karşı hasta haklarının korunması gerektiği vurgulandı. Trabzon Dernekleri Birliği tarafından düzenlenen panele katılan ve facianın yakından etkilediği Sinop, Rize, Giresin, Ordu, Samsun yöre dernekleri temsilcileri yaptıkları konuşmalarda dönemin ANAP'lı Bakanı, Cavit Aral'ın ekranda çay içerek 'radyasyon etkisinin olmadığını' söylediğini, insanları kandırdığını; bu nedenle devletin hayatını kaybeden insanlar için özür dilemesi gerektiğini söyledi.

Spastik Çocuk Dernekleri arttı
Dernek temsilcileri kazanın ardından illerinde görülen kanser oranlarının arttığını belirtti. Samsunlular Derneği Başkanı Remzi Kozal, Karadenizlilerin sadece doğum yerlerinden dolayı değil bir çoğunun ailesinde bir kişinin yakalandığı kanser hastalığından dolayı da ortak noktalarının oluştuğunu söyledi. Diğer taraftan Sinop Dernekler Birliği Temsilcisi Adnan Çakar facianın ardından illerinde spastik doğan çoçuk sayısının artığını ve bu tarihten sonra Spastik Çoçuk Dernekleri açtıklarını belirtirken, Giresun Dernekler Birliği Sözcüsü Halil İbrahim facia karşısında tedbir almayan devleti, hayatını kaybedenlerin aileleri ve yakınlarından özür dilemeye çağırdı.

Sanatçılardan destek
Panele katılan ve geçen sene kanser hastalığına yakalanan sanatçı Kazım Koyuncu '' Felaketin ardından yaşanan bunca can kaybına rağmen hala Nükleer Santral kurmaktan bahseden siyasiler toplum için kanser kadar zararlıdır.'' dedi. Koyuncu konuşmasının devamında devletin kansere karşı yetersizliğini eleştirdi. Etkinliğe katılan ve kendisi de kanser hastası olan Sibel Kalaycı ve sanatçı Volkan Konak felaketten etkilenenlerin yanında olduklarını belirtti.

Ulaş TOSUN 23.04.2005 (sesonline)

   

 
Copyright © 2002-2020 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.