FORUM KONUK DEFTERI MOVIE FLASH KLIPLER Lazca Dil Kursu Karadenizde Rock Çagi / Evrim Kepenek / Lazuri.Com
 

 

Karadeniz'de rock çağı ...


Evrim Kepenek / Taraf

Karadeniz müziğini rock’la harmanlayan Marsis’in ilk albümü Kalan Müzik etiketiyle yayınlandı. Grup bu albümde hem etnik ayrımcılığı protesto ediyor hem de Çernobil Faciası’na gönderme yapıyor

Adını Kaçkarlar'ın yedinci zirvesinden alan Marsis, Kalan Müzik etiketli ilk albümleri ile müzikseverlerin karşısına çıktı. Grup, Lazca, Hemşince, Gürcüce şarkıları ile ötelerin sesini duyurmanın yanında "Dikkat bu grup yüksek oranda radyasyon içerir" diyerek Çernobil faciasına da gönderme yapıyor.  Marsis'in üyeleri arasında Karadeniz'de büyüyenler de yer alıyor. Onlar adını aldıkları dağın heybetine yakışırcasına savaşa, ayrımcılığa, küresel ısınmaya, darbelere, nükleer santrallere karşı çıkıyor. Şarkılarında, Karadeniz'in coşkulu ve hüzünlü ikilisi tulum ve kemençenin yanında Batı kaynaklı sazları da kullanan Marsis ile yeni çıkan albümleri ve müziğe yaptıkları katkılar üzerine konuştuk.

Siz yaptığınız müziğe ne isim veriyorsunuz?

Biz yaptığımız müziğe Karadeniz rock diyoruz. Çünkü yaptığımız müzik hem Karadeniz'i hem de rock'ı yansıtıyor. Rock müziğin felsefesi muhalif olmak, eleştirmek ve her türlü saçmalığa karşı gelmek... Aynen bizim yaptığımız gibi.

Tulum ve kemençenin yanında Batı sazlarını duyunca Karadenizliler ne tepki veriyor?
Karadenizli bir teyzeyi bizim konsere getirsek belki de bize kızar, çünkü tulum kemençenin yanındaki diğer enstrümanları görünce ona anlamsız gelebilir. Tam tersi rock müziği dinleyen birini çağırsak da aynı şeyi yaşarız. Bakar ki bir yanda tulum-kemençe var ama diğer yanda şarkıların alt yapıları rock... Biz yaptığımız müzikte aslında Karadeniz'in içinden gelenleri ve Batı enstrümanlarıyla birleştiriyoruz.

Peki sizce Karadeniz ve rock'ı biraraya getiren öğeler neler?
Karadenizliler tutkulu, hırçın, asi, kıpır kıpır, sözünü esirgemeyen bir mizaca sahip. Böyle insanların ürettikleri müzik de aynı özellikleri taşıyor. Hareketli ya da yavaş, tüm şarkılar bu tutkuyu, sözünü esirgemeyen dobra yapıyı yansıtır. Sevdasını da direkt söyler öfkesini de... Diğer müzik türleri içerisinde de bu bahsettiğimiz özellikleri taşıyan melodiler vardır muhakkak ama en çok rock müzik yapısı bu öğeleri taşır.

Solistiniz Korhan Özyıldız'ı Kazım Koyuncu'yu taklit etmekle eleştiriyorlar. Bir de sizi müziği yozlaştırıyor diyerek eleştirenler var. Bu eleştirilere bir cevabınız var mı?

Kazım Koyuncu Karadeniz müziğinde devrim yapmış bir müzisyendir. Onun o devrimi yapmasına zemin hazırlayan Birol Topaloğlu, Volkan Konak, Fuat Saka, Erkan Ocaklı, Helimişi Hasan gibi çok değerli ağabeylerimiz var. Hepsini severek dinliyoruz. Benzetilme konusuna gelince bizim benzemek ya da benzememek gibi bir çabamız yok.  Eğer başka birini taklit ediyorsanız siz bir şey üretemezsiniz. Müziği yozlaştırma konusunda ise biz ne yaptığımızın farkındayız. Müthiş önyargılar var onları kıracağız. Bizi eleştirenler gelsinler yüzümüze söylesinler ve oturalım müziği hep birlikte konuşalım.

"Dikkat bu grup yüksek oranda radyasyon içerir" göndermesi var aynı zamanda...
Karadeniz'de yaşayan her insan Çernobil Faciası'ndan etkilendi. Karadeniz kanserden ölüyor. Her evde en az iki tane kanser hastası var. Yörenin yaşadığı psikolojik travmayı düşünebiliyor musunuz? O dönemi hatırlarsanız bu ülkenin başbakanı gözümüzün içine baka baka yalan söyledi. Çernobil'in etkilerini hep gündemde tutmak istiyoruz. Bu anlamda nükleer santrallere karşı olan bütün etkinliklerde kimi zaman aktivist, kimi zaman müzisyen, kimi zaman da sahneyi düzenleyenler olarak yer alıyoruz. Ama şunun farkındayız, bir grup kurduk diye hiçbir şey değişmeyecek biliyoruz bunun farkındayız...

Marsis'in sonraki hedefleri nelerdir?
Marsis'in hedefi daha fazla evrensel olabilmek. Yunan kemençeçi ile İskoçya'dan gayda çalan biriyle ortak bir şeyler yapabilmek. Onlar, Türkiye'ye gelse biz yurtdışına çıksak kültürümüzü evrenselde de yaşayabilsek.

Kanak: Taraf.Com.Tr

 

Lazuri.com / 07.06.2009

  Evrim Kepenek
    Karadeniz'de rock çağı
    Kadınlar tulum çalamaz, tulum çalmak bir kadına yakışmaz
    TRT'DE LAZCA'YA GEÇİT YOK
 ..

HORON & TULUM
Horon ve Tulum Kursu

Lazca Kurs
Lazuri Doviguram

KAZIM KOYUNCU (DVD)
Sarkilarla Geçtim Aranizdan - Kazim Için Bir Film

KARAKUTU

   

 
Copyright © 2002-2018 Lazuri.Com | Telif Hakları saklıdır.